ثبت نام
نام کاربری: کلمه عبور:

10:18:01   1393/09/16

افزایش تولید سنگ در سال 93

مديركل دفتر صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت گفت: آمارها نشان مي‌دهد در سال گذشته ميزان توليد سنگ تزييني و ساختماني به رقم 110ميليون مترمربع رسيد و انتظار مي‌رود اين ميزان امسال به 115ميليون مترمربع برسد.

خبر اقتصادی - سيدمحمد فاطميان اظهار داشت: جمهوري اسلامي ايران داراي ذخيره سنگ تزييني و نما به‌ميزان 2.4ميليارد تن از انواع مرمر، گرانيت، تراورتن و غيره است. وي افزود: وزارت صنعت، معدن و تجارت براي تحقق‌بخشيدن به برنامه‌هاي پيش‌بيني شده در اين بخش نسبت به تعريف راهبرد لازم اقدام كرده، هرچند اولويت براي سرمايه‌گذاري در اين بخش، بهره‌گيري از فناوري‌هاي نوين است. دست‌اندركاران صنعت سنگ تزييني و ساختماني معتقدند: ايران سالانه حدود 20ميليون تن سنگ تزييني و ساختماني به‌شكل خام استخراج مي‌كند، اما كمتر از پنج‌درصد آن صادر مي‌شود.

 

به گزارش ايرنا،گزارش‌هاي منتشره حاكي است، سال1391 ميزان سنگ خام استخراجي از رقم 16ميليون‌ تن گذشت، اما ميزان صادرات به بيش از 500هزار تن رسيد.

 

فاطميان اضافه كرد: توسعه بهره‌گيري از سنگ‌هاي ساختماني در مبلمان شهري، جداول خياباني، به‌عنوان سنگفرش معابر و مجسمه‌هاي سنگي به‌عنوان يكي از راهكارها در دستور كار قرار دارد و استفاده از ضايعات سنگ نيز مورد توجه است. وي گفت: رايزني با تجار چيني براي تسهيل صادرات سنگ ايران به اين كشور از اقداماتي است كه در دولت يازدهم دنبال شده و تداوم دارد.

 

ايران بيش از دو دهه است كه به‌عنوان يكي از پنج كشور برتر در استخراج سنگ تزييني و ساختماني در سطح جهان معرفي مي‌شود، اما به‌دليل ضعف فني در فرآوري سنگ، نتوانسته سهم مناسبي در بازار جهاني اين ماده معدني داشته باشد. به گفته اين مقام مسوول، براساس مذاكرات انجام‌شده با طرف‌هاي چيني يك بارانداز براي سنگ‌هاي صادراتي ايران به ظرفيت 30هزار مترمربع در يكي از بنادر چين اختصاص يافته است. گزارش‌هاي غيررسمي حاكي است، ارزش صادرات سنگ ايران به چين در مدل‌هاي تراورتن، مرمريت، مرمر و غيره بالغ بر 300ميليون دلار است، درحالي‌كه اين كشور به ژاپن، امريكا و كره‌جنوبي سالانه حدود 15ميليون تن صادرات سنگ تزييني و ساختماني دارد.

 

شمار واحدهاي سنگبري كشور بيش از 6هزار واحد اعلام شده كه از اين رقم حدود 50درصد آنها در تهران قرار دارند و 70 تا 80درصد ماشين‌آلات اين سنگبري‌ها فرسوده و با قدمت فعاليت بيش از 30سال است.

 

جعفر سرقيني معاون امور معادن و صنايع معدني وزارت صنعت، معدن و تجارت پيش از اين به ايرنا گفته بود: فعالان بازار سنگ ايران بايد تلاش كنند تا ظرف پنج‌سال حجم صادرات سنگ تزييني ايران را به يك‌ميليارد دلار برسانند.

 

براساس برآوردهاي جهاني مصرف سنگ تزييني از رقم 886ميليون مترمربع در سال2004 به 4.9 ميليارد مترمربع در سال2025 خواهد رسيد. آمارهاي وزارت صنعت، معدن و تجارت نشان مي‌دهد كه شمار معادن سنگ كشور به رقم يك‌هزار‌و‌437 معدن رسيده و 78درصد آنها فعاليت دارند.

 
تمامی حقوق برای شرکت صنایع سنگ متین محفوظ می باشد @2015