ثبت نام
نام کاربری: کلمه عبور:

12:11:21   1393/11/16

صادرات 300 هزار مترمربع سنگ تزئینی ساختمانی از محلات

نسخه چاپيارسال به دوستان

از ابتدای امسال تاکنون صورت گرفته است

صادرات 300 هزار مترمربع سنگ تزئینی ساختمانی از محلات

رئیس اتحادیه انجمن صنفی سنگ محلات از صادرات 300 هزار مترمربع سنگ تزئینی ساختمانی از ابتدای امسال تاکنون از این شهرستان خبر داد.

خبرگزاری فارس: صادرات 300 هزار مترمربع سنگ تزئینی ساختمانی از محلات

  •  

حسین سروش در گفت‌وگو با خبرنگار فارس در اراک اظهار داشت: این میزان سنگ تزئینی و نما به ارزش 3 میلیون و 600 هزار دلار است که به کشورهای قزاقستان، عراق، کشورهای آسیای میانه و خلیج فارس صادر شده است.

وی تصریح کرد: 90 درصد سنگ ساختمانی محلات تراورتن و بقیه مرمر و مرمریت است که به صورت فرآوری شده به کشورهای هدف صادر می‌شود.

رئیس اتحادیه انجمن صنفی سنگ محلات با بیان اینکه صادرات سنگ تزئینی ساختمانی نسبت به سال گذشته 60 درصد کاهش یافته است، افزود: تولید و فروش فرآوری سنگ ساختمانی این شهرستان نیز در مقایسه با مدت مشابه سال قبل 50 درصد کاهش یافته است.

سروش بیان کرد: از ابتدای امسال تاکنون 2 میلیون و 400 هزار متر مربع سنگ ساختمانی و تزئینی از 300 کارگاه فرآوری این شهرستان تولید و فرآوری شده است.

به گفته وی کارگاه‌های فرآوری سنگ این شهرستان اکنون با ظرفیت تولید یک سوم فعال هستند.

وی علت این امر را نبود کار، کمبود سرمایه در گردش، رکود شدید بازار و گرانی مواد اولیه بیان کرد.

رئیس اتحادیه انجمن صنفی سنگ محلات، ذخیره معادن سنگ سفید تراورتن محلات را 20 میلیون تن برآورد کرد و گفت: سالانه 2.5 میلیون تن از این نوع سنگ در شهرستان محلات استخراج می‌شود.

سروش افزود: به علت تجهیزات قدیمی و سنتی در فرآوری سنگ، 60 درصد از سنگ تولیدی در کارخانه‌های محلات به ضایعات تبدیل می‌شود.

وی یکی از مشکلات واحدهای سنگ‌بری محلات را محل جمع‌آوری ضایعات سنگ عنوان کرد و گفت: همواره بین حفاظت محیط زیست محلات و صاحبان واحدهای سنگبری این شهرستان نسبت به پراکندگی ضایعات سنگ مشکلاتی وجود دارد که نیازمند بررسی کارشناسی است.

سالانه 4 میلیون تن سنگ خام معادل 12 میلیون متر مربع در 300 واحد سنگ‌بری محلات تولید می‌شود.

منبع : خبرگزاری فارس

 
تمامی حقوق برای شرکت صنایع سنگ متین محفوظ می باشد @2015