ثبت نام
نام کاربری: کلمه عبور:

اطلاعات فنی  Image result for ‫گرانیت‬‎

  گرانیت

  گرانیت سنگی است که از سرد شدن توده‌های مذاب شکل گرفته است. گرانیت سمبل سختی،مقاومت و دوام است. گرانیت‌ها به رنگهای سفید، خاکستری، پرتغالی، سبز، مشکی، قرمز و غیره دیده می‌شوند. این سنگ نسبت به سنگ های آهکی سخت تر اما  یکنواخت تراست . گرانیت‌ها به راحتی خش بر نمی‌دارند و مقاومت آنها در مقابل حرارت بالا   می‌باشد و بهترین کاربرد را در سنگفرش بیرونی و در مکانهایی که در معرض عبور و مرور زیاد است دارد ولی آنرا می‌توان در نمای بیرونی و سنگفرش داخلی ساختمان و پله‌ها استفاده نمود .بدلیل اینکه گرانیت یکی از محکم‌ترین و سخت‌ترین سنگ‌ها ست از این سنگ به عنوان مصالح ساختمانی بصورت گسترده‌ای استفاده می‌شود. مقاومت این سنگ در مقابل خوردگی باعث استفاده گسترده از آن در آزمایشگاه‌ها شده‌است. مقاومت و سختی بالای این سنگ این امکان را فراهم می‌کند که ورقه‌هایی به ضخامت تنها چند میلیمتر از این سنگ ساخت. در برابر نفوذ آب و اثر ضربه مقاومند و محيط هاي صنعتي را به خوبي تحمل مي نمايند .

ظاهر گرانيت متأثر از كار انجام شده برروي سطح نهايي آن است كه ممكن است چكشي ، كلنگي ، تيشه اي يا صيقلي باشد . بهترين نماي سنگ گرانيت حالت صيقلي آن است كه زيبايي رنگ و انعكاس كريستال هاي آن را نمايش مي دهد . سطح گرانيت بر اثر حرارت و تفاوت ضريب انبساط و انقباض بين اجزاي كريستالي مختلف آن به صورت سوخته در مي آيد . استفاده تلفيقي از گرانيت صيقلي و سوخته در ساختمان به علت تضاد ، زيبايي جالبي پديد مي آورد. در ايران معادن بسياري وجود دارد كه سنگ هاي گرانيت با رنگ هاي مختلف از آنها استخراج مي شوند .سنگ گرانيت به علت هزينه سنگين استخراج ، برش و صيقل ، نسبتاً گران است به همين دليل بيشتر در نماي ساختمان هاي مهم به كار برده مي شود . از اين سنگ براي كف سازي ، پياده روسازي و راه سازي نيز استفاده مي گردد. 

   مرمریت

سنگهاي مرمريت سنگي آهکي مي باشند که از رسوبات درياهاي گرم  ميليون ها سال قبل است. مرمريت داراي رگه ها و فسيل هايي است که زيبايي خاص به اين سنگ بخشيده است. سنگ هاي مرمريت داراي زنجيره هايي به نام استيلو ليت مي باشد که مانند نوار قلب در بافت سنگ مشاهده مي شود. مرمريت ها با توجه به وجود نا خالصي ها به رنگ هاي روشن تا تيره و رنگي ديده مي شوند. کاربرد سنگ هاي مرمريت کف و ديواره هاي داخلي ساختمان مي باشد.

آن سنگ با توجه به خواص منحصر به فردي که دارد، بهترین سنگ براي نماي ساختمان و دیوارهاي داخلی است. وجود خلل و فرج، چسبندگی این سنگ را براي نماي ساختمان بالا می برد و توجه به چگالی پایین آن درکاهش وزن ساختمان مؤثر است.تراورتن

  هرچه می گذرد بر میزان استفاده از تراورتن در فضاهاي داخلی افزوده می شود. رنگ هاي گرم و متنوع، طیف

رنگی بسیار زیاد، انواع فرآوري، طیف قیمتی بسیار متنوع و انواع کارهاي ابزاري جدید و ماشینی که روي این سنگ انجام می شود را می توان از عوامل اصلی اقبال عمومی به استفاده از تراورتن در فضاها و نماهاي داخلی دانست.

تراورتن ها محصول چشمه هاي آهک ساز قدیمی هستند و از بین آنها، تراورتن هاي سفید که رگه هاي رنگی وتخلخل یکنواخت داشته باشند، از کیفیت بیشتري برخوردارند. تراورتن به دلیل داشتن مقاومت قابل قبول، برش پذیري و صیقل پذیري ایده آل، زیبایی ظاهر، وجود تخلخل جهت چسبیدن کامل به ملات، از جمله پرمصرف ترین و ایده آل ترین سنگ هاي ساختمانی به شمار می رود. انواع مختلف تراورتن ها بر حسب رنگ به ؛تراورتن قرمز، لیمویی، گردویی، سفید و کرم تقسیم می گردند که این نوع سنگ ها در ایران به وفور به عنوان سنگ نما به کار می روند.
تمامی حقوق برای شرکت صنایع سنگ متین محفوظ می باشد @2015